Chardon's 49-point win against Madison helped the Hilltoppers move into the top five in the cleveland.com Division II rankings for Week 6.
CLEVELAND, Ohio — Chardon football's undefeated start to the season earned the Hilltoppers the No. 5 spot in Division II in cleveland.com's Divisional Rankings after Week 5 of the 2016 season.
Chardon defeated Madison, 63-14, to improve to 5-0 and, as a result, moved up into the top five behind, in order, Cincinnati La Salle, Avon, Hudson and Warren G. Harding.
Each week, the staff of cleveland.com will rank the top ten teams in each division as well as six additional teams to watch.
For the rest of the season, all seven divisions will be listed together in one collection.
These polls also represent how cleveland.com's staff voted in the Associated Press state football polls, which can be found in each division after the teams to watch.
Here are the cleveland.com divisional rankings headed into Week 6.
DIVISION I
1. Cincinnati Colerain (5-0, Region 4)
Last week: Ranked No. 1, beat Cincinnati Sycamore, 52-7.
This week: Friday vs. Mason.
2. Huber Heights Wayne (4-0-1, Region 3)
Last week: Ranked No. 2, beat Clayton Northmont, 58-26.
This week: Friday at Centerville.
3. St. Edward (4-1, Region 1)
Last week: Ranked No. 3, beat Buchtel, 42-12
This week: Saturday vs. Naperville Central (Ill.)
4. Stow (5-0, Region 1)
Last week: Ranked No. 4, beat Nordonia, 63-28.
This week: Friday at Twinsburg.
5. Cincinnati St. Xavier (3-2, Region 4)
Last week: Ranked No. 6, beat Cincinnati Archbishop Moeller, 21-14.
This week: Friday at Cincinnati Elder.
6. Olentangy Liberty (5-0, Region 2)
Last week: Ranked No. 8, beat Pickerington North, 33-28.
This week: Friday vs. Westerville Central.
7. Upper Arlington (5-0, Region 3)
Last week: Ranked No. 11, beat Pickerington Central, 35-29 (OT).
This week: Friday vs. Westland.
8. Pickerington Central (4-1, Region 3)
Last week: Ranked No. 7, lost to Upper Arlington, 35-29 (OT).
This week: Friday vs. Gahanna-Lincoln.
9. Cincinnati Elder (4-1, Region 4)
Last week: Ranked No. 9, beat University Prep (Pa.), 42-0.
This week: Friday vs. Cincinnati St. Xavier.
10. St. Ignatius (4-1, Region 1)
Last week: Ranked No. 10, beat Walsh Jesuit, 30-0.
This week: Saturday at Parma.
Teams to watch (11-16)
11. Cincinnati Archbishop Moeller (3-2), 12. Dublin Coffman (4-1), 13. Fairfield (4-1), 14. Hilliard Bradley (5-0), 15. Solon (4-1), 16. Massillon Jackson (5-0).
DIVISION II
1. Cincinnati La Salle (3-2, Region 8)
Last week: Ranked No. 1, beat Cincinnati Winton Woods, 20-13.
This week: Friday vs. Cincinnati Archbishop Moeller.
2. Avon (5-0, Region 6)
Last week: Ranked No. 3, beat Westlake, 35-21.
This week: Friday at Lakewood.
3. Hudson (4-1, Region 5)
Last week: Ranked No. 5, beat North Royalton, 31-0.
This week: Friday at Cuyahoga Falls.
4. Warren G. Harding (5-0, Region 5)
Last week: Ranked No. 10, beat Youngstown Ursuline, 34-19.
This week: Friday at Ashtabula Lakeside.
5. Chardon (5-0, Region 5)
Last week: Ranked No. 7, beat Madison, 63-14.
This week: Friday at Kenston.
6. Copley (5-0, Region 5)
Last week: Ranked No. 8, beat Revere, 48-27.
This week: Friday at Tallmadge.
7. Worthington Kilbourne (4-1, Region 7)
Last week: Ranked No. 2, lost to Columbus Bishop Hartley, 45-13.
This week: Friday at Delaware Hayes.
8. Holland Springfield (5-0, Region 6)
Last week: Ranked No. 6, beat Sylvania Southview, 57-8.
This week: Friday vs. Napoleon.
9. Uniontown Lake (4-1, Region 7)
Last week: Ranked No. 4, lost to Massillon Jackson, 23-13.
This week: Friday vs. Canton McKinley.
10. Cincinnati Turpin (5-0, Region 8)
Last week: Ranked No. 15, beat Cincinnati Walnut Hills, 20-0.
This week: Friday vs. Kings.
Teams to watch (11-16)
11. Massillon Perry (3-2), 12. Miamisburg (4-1), 13. Midview (4-1), 14. Troy (4-1), 15. Cincinnati Princeton (4-1), 16. Aurora (4-1).
DIVISION III
1. Archbishop Hoban (4-1, Region 9)
Last week: Ranked No. 1, beat St. Vincent-St. Mary, 24-0.
This week: Friday vs. Lake Catholic.
2. Toledo Central Catholic (5-0, Region 10)
Last week: Ranked No. 2, beat Toledo Whitmer, 49-28.
This week: Friday vs. Fremont Ross.
3. Trotwood-Madison (4-1, Region 12)
Last week: Ranked No. 4, beat Greenville, 44-0.
This week: Friday vs. West Carrollton.
4. Columbus St. Francis DeSales (5-0, Region 11)
Last week: Ranked No. 4, beat Covington Catholic (KY), 49-17.
This week: Friday at Bishop Watterson.
5. New Philadelphia (4-1, Region 9)
Last week: Ranked No. 7, beat Northwest, 26-7.
This week: Friday at Claymont.
6. Hamilton Township (3-2, Region 11)
Last week: Ranked No. 8, beat Liberty Union, 43-0.
This week: Friday at Teays Valley.
7. Columbus Bexley (5-0, Region 11)
Last week: Ranked No. 10, beat West Jefferson, 52-37.
This week: Friday vs. Madison Plains.
8. Warren Howland (3-2, Region 9)
Last week: Not ranked, beat Hubbard, 24-0.
This week: Friday vs. Youngstown East.
9. Clyde (4-1, Region 10)
Last week: Ranked No. 11, beat Perkins, 23-0.
This week: Friday vs. Oak Harbor.
10. Alliance Marlington (4-1, Region 9)
Last week: Not ranked, beat Salem, 42-14.
This week: Friday vs. Louisville.
Teams to watch (teams 11-16)
11. Poland Seminary (3-2), 12. St. Vincent-St. Mary (2-3), 13. Buckeye (4-1), 14. University School (4-1) 15. Revere (3-2), 16. Columbus Bishop Watterson (2-3).
DIVISION IV
1. Steubenville (5-0, Region 15)
Last week: Ranked No. 1, beat Dover, 57-45.
This week: Friday vs. St. Vincent-St. Mary.
2. Columbus Bishop Hartley (3-2, Region 14)
Last week: Ranked No. 2, beat Worthington Kilbourne, 45-13.
This week: Friday at Columbus St. Charles.
3. Kettering Alter (5-0, Region 16)
Last week: Ranked No. 3, beat Middletown Bishop Fenwick, 52-3.
This week: Friday vs. St. Bernard Roger Bacon.
4. Woodridge (5-0, Region 13)
Last week: Ranked No. 4, beat Streetsboro, 70-0.
This week: Friday at Cloverleaf.
5. Youngstown Cardinal Mooney (4-1, Region 13)
Last week: Ranked No. 5, beat Lake Catholic, 42-12.
This week: Idle.
6. Plain City Jonathan Alder (5-0, Region 14)
Last week: Ranked No. 6, beat Galion, 43-16.
This week: Friday vs. Delaware Buckeye Valley.
7. Johnstown-Monroe (5-0, Region 15)
Last week: Ranked No. 9, beat Granville, 45-15.
This week: Friday vs. Johnstown Northridge.
8. Cincinnati Wyoming (5-0, Region 16)
Last week: Ranked No. 10, beat Cleves Taylor, 56-0.
This week: Friday vs. Mariemont.
9. Ottawa-Glandorf (5-0, Region 14)
Last week: Ranked No. 11, beat Lima Shawnee, 42-0.
This week: Friday at Defiance.
10. Cincinnati Indian Hill (4-1, Region 16)
Last week: Ranked No. 12, beat Mariemont, 42-14.
This week: Friday vs. Cleves Taylor.
Teams to watch (11-16)
11. Bellevue (4-1), 12. Crestwood (4-1), 13. Dayton Dunbar (4-1), 14. Perry (5-0), 15. Clarksville Clinton-Massie (4-1), 16. Waverly (5-0).
DIVISION V
1. Coldwater (5-0, Region 20)
Last week: Ranked No. 1, beat St. Henry, 21-14.
This week: Friday vs. Parkway.
2. Wheelersburg (5-0, Region 19)
Last week: Ranked No. 2, beat Jackson, 38-13.
This week: Friday at Oak Hill.
3. Milan Edison (5-0, Region 18)
Last week: Ranked No. 3, beat Vermilion, 54-13.
This week: Friday vs. St. Mary Central Catholic.
4. Cincinnati Hills Christian Academy (5-0, Region 20)
Last week: Ranked No. 4, beat Goshen, 33-15.
This week: Friday vs. Clark Montessori.
5. Sugar Creek Garaway (5-0, Region 19)
Last week: Ranked No. 7, beat Sandy Valley, 34-27.
This week: Friday at Ridgewood.
6. Norwayne (4-1, Region 18)
Last week: Ranked No. 8, beat Dalton, 55-7.
This week: Friday vs. Smithville.
7. Canton Central Catholic (2-3, Region 17)
Last week: Ranked No. 6, loss to Notre Dame-Cathedral Latin, 24-23.
This week: Friday vs Northwest.
8. Doylestown Chippewa (4-1, Region 18)
Last week: Ranked No. 9, beat Waynedale, 49-7.
This week: Friday at Dalton.
9. Garrettsville Garfield (5-0, Region 17)
Last week: Not ranked, beat Columbiana Crestview, 41-14.
This week: Friday at Waterloo.
10. Orrville (3-2, Region 18)
Last week: Ranked No. 11, beat Cuyahoga Valley Christian Academy, 48-14.
This week: Friday vs. Indian Valley.
Teams to watch (teams 11-16)
11. Genoa (4-1), 12. Versailles (2-3), 13. Anna (4-1), 14. Coshocton (5-0), 15. West Lafayette Ridgewood (5-0), 16. Elyria Catholic (3-2).
DIVISION VI
1. Maria Stein Marion Local (4-1, Region 24)
Last week: Ranked No. 1, beat Versailles, 28-7.
This week: Friday at Anna.
2. Mechanicsburg (5-0, Region 24)
Last week: Ranked No. 2, beat Triad, 49-0.
This week: Friday vs. West Liberty-Salem.
3. Kirtland (5-0, Region 21)
Last week: Ranked No. 3, beat Berkshire, 42-0.
This week: Friday at Independence.
4. Cuyahoga Heights (5-0, Region 21)
Last week: Ranked No. 4, beat Cardinal, 41-13.
This week: Friday vs. Richmond Heights.
5. Bucyrus Wynford (5-0, Region 22)
Last week: Ranked No. 5, beat Carey, 28-0.
This week: Friday vs. Mohawk.
6. Delphos Jefferson (4-1, Region 24)
Last week: Ranked No. 6, beat Paulding, 50-22.
This week: Friday vs. Bluffton.
7. Beverly Fort Frye (5-0, Region 23)
Last week: Ranked No. 7, beat Monroe Central, 48-20.
This week: Friday vs. Frontier.
8. Hamler Patrick Henry (5-0), Region 22)
Last week: Ranked No. 8, beat Delta, 42-6.
This week: Friday vs. Archbold.
9. Defiance Ayersville (5-0, Region 22)
Last week: Ranked No. 9, beat Antwerp, 68-13.
This week: Friday at Haviland Wayne Trace.
10. Seneca East (5-0, Region 22)
Last week: Unranked, beat North Robinson Colonel Crawford, 42-28.
This week: Friday at Upper Sandusky.
Teams to watch (11-16)
11. Liberty Center (4-1), 12. Newark Catholic (4-1), 13. Louisville St. Thomas Aquinas (4-1), 14. Chesapeake (5-0), 15. Lisbon David Anderson (4-1), 16. Harrod Allen East (4-1).
DIVISION VII
1. Fort Recovery (4-1, Region 28)
Last week: Ranked No. 1, beat Minster, 33-21.
This week: Friday at Versailles.
2. Mogadore (5-0, Region 25)
Last week: Ranked No. 2, beat Loudonville, 40-14.
This week: Friday at Crestwood.
3. Warren JFK (5-0, Region 25)
Last week: Ranked No. 3, beat Steubenville Catholic Central, 14-0.
This week: Friday vs. Trinity.
4. Covington (5-0, Region 28)
Last week: Ranked No. 4, beat Troy Christian, 27-26.
This week: Friday at Tri-County North.
5. McComb (4-1, Region 26)
Last week: Ranked No. 5, beat Arlington, 44-14.
This week: Friday at Leipsic.
6. Norwalk St. Paul (5-0, Region 25)
Last week: Ranked No. 6, beat New London, 56-0.
This week: Friday at Plymouth.
7. DeGraff Riverside (4-1, Region 28)
Last week: Ranked No. 7, beat Ridgemont, 63-6.
This week: Friday at Sidney Lehman Catholic.
8. Monroeville (5-0, Region 25)
Last week: Ranked No. 10, beat Ashland Mapleton, 33-28.
This week: Friday vs. South Central.
9. Lucas (4-1, Region 26)
Last week: Ranked No. 14, beat Waterloo, 28-14.
This week: Friday at Loudonville.
10. Miami Valley Christian Academy (4-1, Region 28)
Last week: Ranked No. 15, beat Clermont Northeastern, 29-24.
This week: Friday at Fayetteville.
Teams to watch (11-16)
11. Troy Christian (4-1), 12. Jackson-Milton (4-1), 13. Shadyside (5-0), 14. Convoy Crestview (4-1), 15. Toronto (4-1), 16. Delphos St. John's (3-2).